Podłoga drewniana jest ponadczasowym, efektownym sposobem wykończenia wnętrz. Co jakiś czas warto zadbać o jej stan techniczny, szlifując ją, usuwając powstałe ubytki oraz zabezpieczając impregnatem. Obecnie modne stało się malowanie podłóg drewnianych, które warto przeprowadzić dokładnie i z zastosowaniem odpowiednich produktów, przeznaczonych do drewna. Podpowiadamy, jak poradzić sobie z malowaniem podłogi drewnianej.

Malowanie starej podłogi drewnianej – od czego zacząć?

Starą podłogę z drewna przed malowaniem należy przeszlifować oraz uzupełnić powstałe w wyniku codziennego użytkowania ubytki. Rozpoczynamy od użycia szlifierki oscylacyjnej, z pomocą której szlifujemy papierem ściernym o ziarnistości P24 do 120. Zaczynamy od najgrubszych ziaren, by przechodzić do tych najmniejszych pod koniec procesu. Po wstępnym szlifowaniu należy uzupełnić ubytki oraz ponownie wyszlifować podłogę. Po dokładnym usunięciu pyłu i innych zanieczyszczeń należy ją umyć i dokładnie osuszyć. Po wyschnięciu możesz zastanawiać się czym pomalować podłogę drewnianą.

Jaką farbą pomalować podłogę drewnianą?

Malowanie podłóg drewnianych najlepiej przeprowadzać z użyciem szerokiego pędzla lub wałka, które szerokością odpowiadają szerokości desek podłogi. Malowanie podłogi drewnianej koniecznie wykonuj z zastosowaniem farby, odpowiedniej do stosowania na drewno. Najlepsze do malowania drewnianej podłogi są: farby ftalowe (alkaidowe). Są to farby rozpuszczalnikowe, dzięki którym można uzyskać trwały efekt wizualny. Do wyboru są również farby uretanowo-alkidowe, a także emalie chlorokauczukowe, odporne na ścieranie, zarysowania oraz częste szorowanie.

Malowanie podłogi drewnianej na biało – skuteczny sposób

Biała podłoga drewniana to obecnie bardzo modne rozwiązanie, sprawdzające się szczególnie we wnętrzach, urządzonych w stylu skandynawskim i prowansalskim. Bielenie podłogi drewnianej należy wykonać za pomocą bejcy wodnej spirytusowej, nie spirytusowej. Tutaj znaczenie ma czas schnięcia produktu oraz ostateczny efekt wizualny. Bielenie, malowanie podłóg drewnianych jest doskonałym sposobem na odświeżenie wnętrza bez konieczności dokonania ogromnej inwestycji. Radzimy, aby malowanie starej podłogi drewnianej rozpoczynać dopiero po jej dokładnym wyszlifowaniu , oczyszczeniu z pyłu i innych suchych zabrudzeń, a także z wysuszeniu jej przed dokonaniem malowania. Przypominamy o zastosowaniu podczas malowania podłogi drewnianej wysokiej jakości akcesoriów, umożliwiających uzyskanie profesjonalnego efektu.