Wybór farby do wnętrza domu jest niezwykle istotny. Kolory farb na ścianach wpływają na nastrój i samopoczucie podczas pobytu w pomieszczeniu. Ważna jest nie tylko kolorystyka, a także skład i jakość farby. W tym artykule omówimy zalety i wady farb z mieszalnika oraz farb gotowych, by odpowiedzieć na pytanie, którą z nich lepiej wybrać – porównamy koszty, jakość i walory kolorystyczne oby dwóch tych opcji.

Czym różnią się te dwa rodzaje farb?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo intuicyjna i prosta. Gotowa paleta farb to farby, których odcień jest z góry narzucany przez ich producenta. Zazwyczaj w palecie jest ich kilkadziesiąt, co ogranicza opcje wyboru. Natomiast farby z mieszalnika to zmieszane ze sobą różne odcienie, tworzone na zamówienie klienta.

Różnice kolorystyczne farb z mieszalnika i gotowych. Jakie są modne farby do wnętrz

Farby mieszane to rozwiązanie idealne dla osób, które mają ściśle określone preferencje co do wyboru odcieniu do pomieszczenia. Wzornik farb mieszanych jest niezwykle bogaty, jednak wybór odpowiedniej mieszanki może być trudny. Kolor farby może pasować do ulubionej wazy lub figurki albo po prostu podobać się właścicielowi pokoju, ale istnieje ryzyko stworzenia źle skomponowanej mieszanki. Dlatego właśnie wiele osób ułatwia sobie zadanie i decyduje się na gotowe farby. Czasami do pięknej aranżacji pomieszczenia wystarczą bowiem na przykład zwykle, białe ściany. Biała farba do wnętrz natomiast jest zawsze dostępna we wzorniku gotowych farb.

Podczas wyboru koloru farby klienci często kierują się aktualnymi trendami, dlatego chcemy przedstawić odcienie, które ostatnimi czasy są najczęściej wybierane. Jakie są więc modne farby do wnętrz? W  roku na rynku niezwykle popularne były odcienie błękitu, granatu, szarości oraz zieleni. Trendem ostatnich lat są spokojne kolory nawiązujące do natury, które gwarantują relaks po napiętym i stresującym dniu.

Ile kosztuje farba z mieszalnika, a ile gotowa?

W kupowaniu farb, oprócz walorów estetycznych i jakościowych, ważna jest także cena. To, ile kosztuje puszka farby w głównej mierze zależy od jej marki. Wiadomo, że marki takie jak Beckers albo Magnat, że względu na wysoką jakość farby, będą droższe od farb z niższych półek. Jednak fakt, czy decydujemy się na paletę farb mieszanych, czy gotowych także ma znaczenie. Ile kosztuje farba z mieszalnika a ile gotowa? Farby z mieszalnika, że względu na ich złożoność i możliwość szerokiej personifikacji, zwykle są nieco droższe niż te gotowe.

Farby gotowe czy z mieszalnika?

Na koniec artykułu chcemy odpowiedzieć jednoznacznie na zadane już w tytule pytanie – farby gotowe czy z mieszalnika? To zależy od preferencji klienta. Jeżeli ma on dokładną wizję aranżacji pokoju, polecamy wybranie farb z mieszalnika. Można z ich pomocą łatwiej osiągnąć zamierzony efekt, niż z pomocą farb gotowych. Jednak z drugiej strony, wybór farb gotowych wydaje się bezpieczniejszy i łatwiejszy – zwłaszcza, że większość z nich tworzonych jest przez specjalistów na podstawie najnowszych trendów.