Gdy decydujesz się na remont, zwykle zależy Ci na tym, by przebiegł on sprawnie i bezproblemowo. I choć nie zawsze możliwe jest całkowite uniknięcie pomyłek, to można podejść do tego tematu od zgoła innej strony – zadbać o to, by powtórka całego przedsięwzięcia była potrzebna dopiero za kilka dobrych lat. Zważywszy na to, że jedną z najbardziej angażujących czynności jest w tym przypadku odmalowanie ścian – wymaga ono przestawienia i osłonięcia wszystkich mebli, unikania malowanego pomieszczenia przez kilkanaście godzin i w zależności od specyfiki malowanej gładzi, niekiedy innych poświęceń – warto jest zastosować się do zasad rekomendowanych przez ekspertów – zaufaj naszemu doświadczeniu. Jedną z nich jest gruntowanie ścian przed malowaniem. 

Gruntowanie przed malowaniem – dlaczego warto

Gruntowanie przed malowaniem niesie ze sobą szereg korzyści. Przede wszystkim wyrównuje chłonność ściany – dzięki temu unikamy sytuacji, gdy podczas malowania ściana w jednym miejscu wchłaniałaby więcej, a w innym mniej farby, co skutkowałoby koniecznością dodatkowych, wyrównujących tę dysproporcję, warstw. Co i tak nie gwarantowałoby uniknięcia powstania smug i przebarwień. Co więcej, gruntowana ściana poprawia przyczepność farby.
Grunt pod malowanie zalecamy nakładać przede wszystkim na nowe, otynkowane ściany, ale także na ściany w stanie deweloperskim (zwykle ,,z grubsza” maźnięte farbą kiepskiej jakości). Grunt przydaje się też wówczas gdy z malowanej wcześniej ściany usuwamy stare powłoki lub uzupełniamy ubytki.

Jak gruntować przed malowaniem 

Przede wszystkim upewnij się, że tynk lub inne podłoże, które chcesz malować, jest całkowicie suche. Następnie możesz przejść do gruntowania. Jeśli jest to potrzebne, dodatkowo odpyl ściany. Wstrząśnij butelką z gruntem, po czym ją ostrożnie otwórz i wykorzystując pędzel lub wałek malarski rozprowadzaj równomierną warstwę gruntu na wybranej powierzchni. Jedna warstwa powinna wystarczyć. Kluczowym pytaniem będzie w tym momencie: ile schnie grunt przed malowaniem? Jeśli po nałożeniu 1 warstwy gruntu, chcesz przejść do malowania farbą docelową, wystarczy, że odczekasz 4 godziny. Natomiast jeśli zastanawiasz się, ile po gruntowaniu można malować ścianę drogą warstwą gruntu, zalecamy odczekanie około 12 godzin. Drugą warstwę należy zaaplikować poprzecznie do poprzedniej. Pamiętaj, że malowane ściany nie mogą być uszkodzone.

Zdecydowanie się na gruntowanie ścian przed malowaniem to jedna z lepszych decyzji remontowych, jakie możesz podjąć. Zwłaszcza jeśli zależy Ci na zaoszczędzeniu na farbie i osiągnięciu trwałego efektu.