Wiele osób zastanawia się, czy korzystniejszy jest montaż paneli podłogowych laminowanych lub winylowych czy wybór podłogi drewnianej. W rzeczywistości każda z tych opcji ma wady i zalety, a decyzja musi być podjęta w zależności od oczekiwań klienta. Podłogi drewniane są bardzo wytrzymałe i cechują się atrakcyjnym wyglądem, lecz mogą zachować swą funkcjonalność jedynie przy odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji. Co zrobić, by drewniana podłoga posłużyła przez długie lata?
Podstawowe zasady
Dużą uwagę należy zwrócić na uszkodzenia mechaniczne związane z codziennym życiem. Piasek i kamyki przynoszone z zewnątrz mogą porysować drewnianą podłogę, dlatego przed wejściem do domu powinna stać wycieraczka. Meble i krzesła warto podkleić filcowymi podkładkami, natomiast pod fotelem na kółkach najlepiej umieścić przezroczystą matę. Ciężkich mebli nie powinno się przesuwać po podłodze, a przenosić.
Codzienna pielęgnacja drewnianej podłogi
Rozlany na drewnianej podłodze płyn należy jak najszybciej powycierać suchą ściereczką, tak samo kawałki tłustego jedzenia powinny zostać usunięte przed zaschnięciem. Jeśli panele drewniane zostały uszkodzone mechanicznie, np. na skutek upadku ciężkiego przedmiotu, warto przeprowadzić konserwację punktową przy użyciu specjalnego preparatu. Czyszczenie podłogi drewnianej powinno zacząć się od jej odkurzenia lub zmiecenia. Regularne odkurzanie niweluje ryzyko zarysowania powierzchni przez nanoszony piach i kamyczki. Należy wybierać odpowiednie preparaty do mycia, w zależności od tego, czy podłoga jest lakierowana czy olejowana. Niewłaściwy środek może pozostawić plamy. Częstotliwość mycia podłogi drewnianej jest zależna od intensywności jej użytkowania. Mop lub szmatka muszą być dobrze wykręcone, ponieważ podłoga nie lubi nadmiaru wody. Nasi eksperci polecają korzystać z preparatów usuwających mocne zabrudzenia stosunkowo rzadko, co 3-6 miesięcy lub punktowo do pozbycia się konkretnych plam.
Konserwacja podłogi drewnianej
Przy standardowym użytkowaniu konserwacja podłogi jest zalecana co 6-12 miesięcy. W zależności od rodzaju podłogi, należy wykorzystać preparat do lakieru, do oleju UV lub naturalnego. Powierzchnię należy dobrze odkurzyć i umyć, a mniejsze meble wynieść do innego pomieszczenia. Cienką warstwę preparatu nakłada się wzdłuż desek w kierunku wyjścia i pozostawia do wyschnięcia. Jeśli parkiet jest mocno zniszczony, konieczne może okazać się cyklinowanie podłogi.
Podsumowanie
Podłoga z prawdziwego drewna jest bardziej wytrzymała niż panele podłogowe. By zachowała wygląd i funkcjonalność, konieczna jest jej odpowiednia pielęgnacja. Zadanie nie należy do trudnych i wymaga jedynie pamiętania o kilku zasadach.