Przy wzrastających cenach na ogrzewanie domów, jeszcze bardziej pożądane są sposoby, które pozwolą, choć w niedużym stopniu, obniżyć rachunki – dlatego właśnie ogrzewanie podłogowe montowane jest praktycznie w każdym nowo powstającym domu. Jest ono skutecznym sposobem na wygenerowanie oszczędności, ponieważ bez obaw można obniżyć temperaturę panująca w domu o 1 lub 2 stopnie bez pogorszenia komfortu cieplnego. Ponadto ogrzewanie podłogowe nie jest tylko zarezerwowane dla podłóg wykończonych płytkami – bez obaw można je także montować pod panelami, ale trzeba zwrócić uwagę na kilka czynników i dopasować rodzaj paneli do typu ogrzewania.

Panele na ogrzewanie podłogowe

Największe wątpliwości dotyczą tego, czy na ogrzewanie podłogowe można kłaść panele i jakie panele na ogrzewanie podłogowe będą najwłaściwsze. Okazuje się, że obecnie na ogrzewanie podłogowe można stosować prawie wszystkie standardowe panele, ale warto kierować się pod tym względem zaleceniami producenta – często jest bowiem tak, że nie każdy rodzaj sprawdzi się do konkretnego typu ogrzewania podłogowego. Każdy rodzaj paneli dostępny w sklepie, powinien posiadać informację, czy można je stosować na ogrzewanie podłogowe.

Najlepsze panele pod ogrzewanie podłogowe wodne to panele laminowane, natomiast w przypadku instalacji wodnych i elektrycznych dobrym rozwiązaniem są panele winylowe. Nie powinno się ich jednak stosować na maty grzewcze. Ogrzewanie podłogowe pod panelami będzie także bardziej wydajne, jeśli zastosujemy panele o odpowiedniej grubości – im grubsze, tym będą trudniej przewodzić ciepło. Jakie panele na ogrzewania podłogowe, jeśli chodzi o grubość? – Nie powinny być one grubsze niż 10 mm, a najwłaściwszym rozwiązaniem będzie grubość 8-9 mm. Warto także pamiętać o tym, że grubsze panele to także większa odporność na odkształcenia, które mogą pojawiać się w wyniku wyższej temperatury.

Ogrzewanie podłogowe a panele

Wybierając panele na ogrzewanie podłogowe, warto także zwrócić uwagę na takie aspelty jak współczynnik przewodzenia ciepła, klasę użyteczności i ścieralności, a także rodzaj montażu, np. układanie paneli na ogrzewaniu podłogowym powinno odbywać się metodą pływającą, czyli bezklejowo na tzw. klik. Istotne są więc takie czynniki jak rodzaj oraz grubość paneli na ogrzewanie podłogowe czy sposób montażu, natomiast design paneli, czyli ich faktura, struktura i kolor nie mają w tym wypadku żadnego znaczenia. Jedno jest pewne – panele można stosować na ogrzewania podłogowe, ale należy odpowiednio je dopasować.