Dobór odpowiedniej gładzi to absolutna podstawa jeśli chodzi prace przy wykończaniu mieszkania. Dobór odpowiedniej  pozwoli uzyskać zadowalający efekt i sprawi, że ściany będą prezentowały się zgodnie z oczekiwaniami. Najpopularniejsza jest zdecydowanie gładź gipsowa. Warto sprawdzić zatem jakie są rodzaje gładzi.

Czym jest gładź szpachlowa? 

Gładź szpachlowa to materiał budowlany, którego głównymi składowymi są gips jako materiał wiążący oraz wypełniający z dodatkiem kredy, dolomitu i różnorakich materiałów pomocniczych.

Gładzie gipsowe

Składają się ze zmielonego gipsu naturalnego lub syntetycznego. Gips naturalny nadaje bardziej klarowną biel, a także dłużej wiąże, syntetyczny natomiast oznacza lepszą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Gładź gipsowa powinna być układana w pomieszczeniach o ograniczonej wilgotności. Ze względu na swoją chłonność, powierzchnia gipsowa może ulec degradacji. Zwykle, położoną gładź gipsową należy dobrze przeszlifować, żeby uzyskać efekt gładkiej ściany. Są na rynku natomiast takie rodzaje materiałów, które tego nie wymagają, natomiast ich nałożenie wymaga wiele cierpliwości i doświadczenia, przez co zwykle lepiej żeby takie zadanie wykonała fachowa firma wykończeniowa.

Gładź cementowa

W przeciwieństwie do gładzi gipsowej, nie daje efektu gładkiej ściany. Ma jednak tę przewagę, że jest bardzo odporna na uszkodzenia mechaniczne i nadaje się do stosowania w pomieszczeniach w których zwykle panuje duża wilgoć, jak np. pralnie czy suszarnie. Oprócz tego, nałożonej warstwy gładzi się nie szlifuje, więc również unika się zapylenia lokalu.

Gładzie polimerowe

Od pozostałych odróżnia je możliwość zakupienia nie tylko w postaci sypkiej mieszanki do rozdrobnienia z wodą, ale i jako już gotowy do nakładania produkt. Tego typu gładzie różnią się od cementowych i gipsowych również większą elastycznością. Doskonale nadają się do usługi wykończeniowej dotyczącej ścian ulegających niewielkim ruchom konstrukcyjnym. Dobrze znoszą także wilgoć.

Gładzie cementowo – wapienne

Idealne jeśli chcemy uzyskać efekt gładkiej ściany. Łatwo się je wyrabia, a dzięki dobrej przyczepności do podłoża – również ich nakładanie nie stanowi problemu. Można jest stosować w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności. Co warto zapamiętać – wygładzać się je powinno na mokro, unika się wówczas szlifowania (chociaż nie oznacza to, że nie można go stosować). Dużą zaletą jest odporność na porastanie grzybem i pleśniami, znacznie większa niż w przypadku pozostałych rodzajów gładzi. Unikać natomiast należy układania gładzi cementowo-wapiennych na podłożach gipsowych.