Schody to kluczowy element domów co najmniej dwukondygnacyjnych – aby łatwo i bezpiecznie przemieszczać się na piętro i z powrotem, najlepiej zdecydować się na klasyczne schody. Trzeba jednak zauważyć, że schody pełnią nie tylko funkcje użytkowe – odpowiednio wykończone i zaaranżowane schody są także wyjątkową ozdobą korytarzy i klatek schodowych. Najczęściej są one wykańczane płytkami lub drewnem, ale równie dobrze do tego celu sprawdzą się panele podłogowe na schody.

Panele jako materiał do wykańczania schodów

Nie tylko schody w nowo wybudowanym budynku należy odpowiednio wykończyć – takie w starszych mieszkaniach zdarza się, że schody trzeba po prostu odnowić, ponieważ stara nawierzchnia jest już zniszczona i potrzebuje odświeżenia. Dlatego schody z panela można wykonać zarówno na starą powłokę, np. z płytek, jak i na zupełnie świeże schody, które dopiero co zostały wymurowane. Montaż schodów z paneli nie jest trudny i możemy wykonać go zarówno sami, jak i zdać się na profesjonalną firmę remontową – wszystko zależy od naszych umiejętności oraz zasobności portfela. Nie da się jednak ukryć, że schody z paneli to jedno z tańszych, a przy tym efektownych rozwiązań do mieszkań. Nie są one może aż tak trwałe jak drewno czy płytki, ale pozwalają uzyskać wyjątkowy efekt estetyczny, a przy tym są bardzo komfortowe w użytkowaniu.

Estetyczne i spójne wnętrza

Schody z paneli podłogowych to najlepsze rozwiązanie w sytuacjach, gdy naszym zamierzeniem jest uzyskanie spójnych pod względem stylistycznym oraz kolorystycznym wnętrz – jako że panelami bardzo często wykańcza się pokoje, to zastosowanie tego samego materiału na schodach pozwoli uzyskać w całym domu spójną całość. Takie rozwiązania zawsze dają efekt elegancji i dobrego smaku, dlatego warto rozważyć montaż schodów z paneli w takim samym kolorze, jak podłogi w pozostałych pomieszczeniach.

Warto pamiętać także o tym, że schody do domu z paneli podłogowych powinny być również dobrane odpowiednio pod względem ich wytrzymałości – jeśli schody będą intensywnie użytkowane, to należy zdecydować się na panele o wyższych parametrach odporności na uszkodzenia
mechaniczne – są one nieco droższe, ale my może liczyć na trwalsze efekty.

Jak zrobić schody z paneli podłogowych? – Przede wszystkim wybierzmy panele, które najbardziej nam się podobają pod względem wizualnym, ale równie ważne są ich parametry. Schody z panela można wykonać samodzielnie – jeśli posiadamy choć nieduże umiejętności monterskie, ponadto przydadzą się do tego celu także odpowiednie narzędzia, w tym przede wszystkim poziomica oraz piła do paneli.